Monday, 3 December 2018

Breathe in / layout

hello my dears! Today I want to show you my latest work for Snip Art blog. I created beautiful cozy layout with mixed media elements. I was inspired by the beauty of the nature and decided on subtle and toned colors. It can't be done without these lovely animals - butterflies and deer. I really love the effect!Hej, dziś chcę wam pokazać layout, który stworzyłam jako inspirację dla Snip Art. Inspirowałam się pięknem natury i zdecydowałam się na stonowane i delikatne kolory. Oczywiście nie mogło obejść się bez tych uroczych zwierząt - motyli i jelonków.. Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego! :)


The background of this project and paper elements are from 7dots studio Garden Party collection. When you take a look at photos below, you can see that this time I played with embossing powders. I cut out many butterflies and wanted to give them some colour, so I decided on Lindy's Stamp Gang lapis lazuli gold and morning glory azure EP. I aslo used Midnight copper to paint other animals. I got very interesting texture.


Tło oraz papierowe dodatki, to papiery 7 dots studio z kolekcji Garden Party. Jeśli przyjrzycie się zdjęciom, to zobaczycie, że tym razem pobawiłam się trochę z embossingiem na gorąco. Powycinałam sobie mnóstwo motyli i zdecydowałam się na dodanie im trochę koloru. Wybrałam pudry Lindy's Stamp Gang w kolorach lapis lazuli gold i morning glory azure. Pozostłe zwierzęta pokolorowałam brązem - midnight copper.

Have a wonderful day!

challenges:3 comments:

  1. Wonderful layout! Thanks from the blog MMP.

    ReplyDelete
  2. Amazing layout! Thanks for joining us at Mixed Media Place.

    ReplyDelete
  3. BEAUTIFUL What did you print the butterflies on?

    ReplyDelete

Thank you for your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...