Thursday, 8 November 2018

Flaying galaxy box

Hello dears, today I want to present you my project for Craft4You. It is a galaxy hexagon box with butterflies. I added many photos as I try to show you dimensional effect that I wanted to achieve. In this work I used only gorgeous violets and black and white.Dziś chcę wam pokazać pudełko, które przygotowałam jako inspirację dla Craft4You. Tekturową bazę, a nawet jej trzy rozmiary w zestawie możecie znaleźć w sklepie. Po dokładnym pokryciu gessem, idealnie nadaje się do mediowania, ale także do ozdobienia wybranymi papierami. Jestem zadowolona, ponieważ udało mi się osiągnąć zamierzony przestrzenny efekt. Starałam się to pokazać na zdjęciach :P


All colors used are from Lindy's Stamp Gang. I decided on my favourite violets on the black backgroud. Top of the box is painted with sprays Screamin Banshee Black, Sweet Violet Purple Teal, Pop Rock Purple.Then I added a bit of Prima Donna Purple magical and to make it matt in some places - Frozen Jack Frost magical shaker. When I achieved the effectt I wanted, I sprayed all the surface with varnish to protect colors and make them more vivid. Thanks to that, splatters made with white gesso, didn't change the color.

Jeśli chodzi o kolory, to wykorzystałam mgiełki i pigmenty od Lindy's Stamp Gang. Kiedy już osiągnęłam zamierzony efekt, spryskałam całą powierzchnię lakierem, co sprawiło, że kolory stały się bardziej wyraziste i nie reagują z kolejnymi warstwami. Dzięki takiemu zabiegowi uniknęłam również zabarwienia białych chlapań (białe gesso przyjęłoby barwę pigmentów).


I used embelisments by Tim Holtz - metal key, stars and of course some words. I decided on butterflies which I fussy cut from 7 dots studio papers from the latest collection.

Wykorzystałam dodatki od Tima Holtza - metalowy kluczyk i gwiazdki oraz oczywiście napis. Zdecydowałam się na papierowe motylki, które powycinałam z arkusza 7dots studio z najnowszej kolekcji Garden Party.


WYKORZYSTANE MATERIAŁY:

MEDIA:
pigmenty Lindy's Stamp Gang - zestaw Drop Dead Diva (fiolet)
magical shaker Lindy's Stamp Gang Frozen Jack Frost
mgiełka Lindy's Stamp Gang Violet Purple Teal
mgiełka Lindy's Stamp Gang Pop Rock Purple
mgiełka Lindy's Stamp Gang Screamin Banshee Black
gesso czarne 13arts
gesso przezroczyste 13arts

INNE:
Tim Holtz metalowe gwiazdki
Tim Holtz metalowe klucze
pudełko w kształcie sześciokąta

Have a beautiful day! Challenges:

6 comments:

 1. Fabolous project hon! Thanks for playing with us at Mixed Media Place challenge xoxox

  ReplyDelete
 2. Very beautiful work!
  Thank you for joining us at Mixed Media & Art!

  ReplyDelete
 3. Śliczne pudełeczko dopracowane w każdym detalu! Cudna i przemyślana kompozycja, a do tego piękna kolorystyka. Bardzo dziękuję za udział w zabawie na blogu MMA! Czuję się zainspirowana! Uściski serdeczne!

  ReplyDelete
 4. Amazing work, I really like the composition and the color...
  Thank you so much for playing with us at MMart challenge!

  ReplyDelete
 5. So fabulous!! It looks awesome! Thank you for joining us at Mixed Media Place.

  ReplyDelete
 6. Beautiful, cozy thing. Bravo! Thank you for creating with MMP.

  ReplyDelete

Thank you for your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...