Saturday, 7 July 2018

Believe in daydreams / art journal

Today I want to share with you my latest art journal page. I made it for july's Snip Art challenge - colour of the sky. I hope you will join us and share your entrires at Snip Art blog.

 Hej! Dziś chcę was zaprosić na nowe, lipcowe wyzwanie na blogu Snip Art! Spójrzcie na piękne inspiracje koleżanek z zespołu i dołączcie do naszej zabawy :) 
Temat wyzwania to kolor nieba, czyli niebieski. Na tę okazję przygotowałam stronę w moim art journalu, stronę o marzeniach. To make this page I use some of the beautiful products by Snip art. I mean chipboards - balloons and stencil with ornaments (that's one of my favourites!). As you can see, I wanted watercolour effect, so I spread some paint and add a lot of water, I have been doing it until I achieved the best effect. I used some of Lindy's Stamp Gang sprays - Sassy Saphire and Dephinium Turquoise and Morning Glory Azure Embossing Powder.


W tej pracy chciałam uzyskać akwarelowy efekt tła. Do tego celu wykorzystałam niezastąpione mgiełki od Lindy's Stamp Gang w kolorach Sassy Saphire i Delphinium Turquoise oraz puder do embossingu Morning Glory Azure. Te kolory cudownie się uzupełniają!
No comments:

Post a comment

Thank you for your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...