Wednesday, 11 April 2018

Sketchbook cover

Hi, today I'm back with my new project for SnipArt. As you can see below, I used some of the amazing chipboards frrom Up in the Air collection. I decided to create someting for me, it's an altered cover of my watercolour sketchbook.


I also added some chipboards from other older collections - feather and ornaments. I covered them with Lindy's Stamp Gang white embossing powder.
I painted all of the cover with a black gesso, let it dry completety. After that, I used Snipart stencil with bubbles in different sizes to make some texture with sand paste. To make the background even more interesting and textured, I make stamping with embossing powder - Midnight Tea


Dziś powracam na bloga z inspiracją dla Snip Artu. Jak widzicie, wykorzystałam tekturki z najnowszej kolekcji - Up in the Air - cudowne balony z piórami. Oprócz tego, pojawiło się też kilka starszych, ale równie pięknych tekturek. 
Mój projekt to mixed mediowa okładka mojego sketchbooka, w którym maluję akwarelami. Długo zastanawiałam się, jak chcę ją ozdobić. Jako, że to przedmiot, z którego mam zamiar nadal korzystać, to nie mogłam pozwolić sobie na zbyt odstające elementy. Zdecydowałam się więc na całkiem prostą kompozycję z pozytywnymi słowami. Bardzo podoba mi się efekt jaki uzyskałam w tle. Jest to czarne gesso, pasta piaskowa nałożona przez maskę oraz kolory najnowszych farb w proszku od Lindy's Stamp Gang. Na sam koniec dodałam przetarcia pastą pozłotniczą firmy Renesans w kolorze srebrnym. Polecam wypróbować taki sposób na alterowanie jakiegoś przedmiotu!


As you can see, this work is colorful and shining. All of the colours used are new magical shakers. I spreaded several colours on the cover and sprayed it with water. I repeated this by adding colours one by one to achieve the effect I liked. I still can't decide which of them is my favourite! :D

I used:
Up In The Air - Balony z piórkami - 2szt. bÄ…belki 30x30 - stencil

1 comment:

Thank you for your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...