Wednesday, 7 February 2018

Black, white and flowers...

Hello! Recently I had a nice oportunity to work with the new collection Hello Beautiful of Piątek Trzynastego papers. I have to admit that I love them, especially the black and white patterns. I'm sure that I will show you more interesting works with them.
I created a project that is a bit different from my other works. I used lots of paper flowers and.. so much pink colour! You have to see it!


Ostatnio miałam możliwość popracować z najnowszą kolekcją od Piątek Trzynastego Hello Beautiful. Muszę przyznać, że zakochałam się w nich odkąd otworzyłam paczkę i je zobaczyłam. Szczególnie podobają mi się te czarno- białe wzory! Mój mixed mediowy layout to inspiracja na blogu Przyda Się. Trochę zaszalałam z tymi kwiatami... Jak można zauważyć to ani papierowe kwiaty, ani kolor różowy (chyba zwłaszcza ten różowy :), to nie moja bajka. Jednak jestem zadowolona z efektu, warto czasem przekonać się i spróbować czegoś innego!


As you can see, I used these amazing Snipart chipboards looking just like a twigs again, they gave a dimensional effect to this project. Beside that, I added some gauze and little art stones which I glued with heavy gel medium to the paper. It couldn't be done without some paints! That's why I used magical shaker and magicals by Lindy's Stamp Gang to make splashes and little dots around the flower composition. The shades of pink and white were a perfect choice to these beautiful pink paper flowers. How do you think?


Do wykonania przestrzennej kompozycji wykorzystałam moje ulubione tekturki - gałązki od SnipArtu - idealnie pasują do motywu kwiatów. Oczywiście nie zabrakło też gazy i kamyczków, które poprzyklejałam rozrzucone po całym arkuszu. Dodatkowo pochlapałam cały papier farbami (magicals i magical shaker) od Lindy's Stamp Gang w odcieniach różu i zieleni oraz białym tuszem kreślarskim.


Have a nice day!


2 comments:

  1. Cudnie wyszło!!! Sporo się nawycinałaś;p ale efekt jest przepiękny:)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Dzięki! To prawda, trochę nad tym posiedziałam :P

      Delete

Thank you for your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...