Thursday, 11 January 2018

Winter art journal spread - DT Przyda Się

I almost forget to show you my work, that I made as my first inspiration for Przyda Się blog. As always I have for you some photos and close-ups of my project. Beside that, I prepaired a little descriprion of the materials used.

Prawie zapomniałabym pokazać wam pracę, którą przygotowałam jako moją pierwszą inspirację na bloga Przyda Się. Jak zwykle mam dla was porcję zdjęć projektu i detali. Oprócz tego, przygotowałam mały opis materiałów, które użyłam.I used a little travel journal as a base to this spread. Sometimes it is better to chose a smaller surface to work with. I've decided on white and darker colours to give it more contrast and depth. I really enjoyed mixing yellow and turquoise!

Wykorzystałam mały travel journal - Piątek 13 jako bazę do tego wpisu. Czasem lepiej wybrać mniejszą powierzchnię do pracy. Zdecydowałam się na biel i ciemniejsze kolory, aby nadać pracy większy kontrast i głębię. Naprawdę spodobało mi się połączenie żółtego i turkusu!


While making this spread I wanted to test my new product, that I've bought lately. One of them was a gold foil, that I've never used before - I found it really great. My way to work with it was to apply heavy body gloss with stencil and then put some of the foil on it. It glued perfectly, so I could take off unwanted pieces with the dry brush.

Robiąc ten wpis miałam ochotę przetestować moje nowe produkty, które ostatnio zakupiłam. Jednym z nich była folia do złoceń, która jest naprawdę świetna. Używałam jej po raz pierwszy, ale na pewno to nie będzie ostatni raz. Mój sposób na użycie folii, to nałożenie przezroczystego gel medium lub gesso przez maskę i przyłożenie folii, która idealnie się przykleiła. Dzięki temu, mogłam nadmiar zdjąć suchym pędzlem.

I hope you like this pages and feel inspired to create it in your own way!

---------------------------------------------------------------
materiały, które wykorzystałam, dostępne w sklepie Przyda Się:

4 comments:

Thank you for your comments!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...